Jdi na obsah Jdi na menu
 


Slovo závěrem


Snad každý člověk se občas vrací ve vzpomínkách do minulosti, vybavuje si svůj původ, vzpomíná svých předků a porovnává v tomto, poměrně krátkém období, změny, které v ubíhajícím čase vznikly.

Jako je poutavá historie národů a států a dějinné epochy lidstva vůbec, pak daleko toužebnější je poznat dávnou minulost místa svých předků, místa ve kterém žiji a kterému je člověk nitěrně upoután. Ať kdekoliv ve světě, ať hmotně jsou uspokojovány jeho touhy a přání, přece jen vzpomínky k rodnému místu nelze zapudit.

Z tohoto citového pojetí vnucuje se snaha získat hlubší poznání místa, jeho historie, místa ke kterému má člověk ten nejvřelejší vztah.

Ve snaze osvětlit občanům, zejména mladým lidem, historii  obce, rozhodl se kdysi kolektiv občanů: František Jelínek, předseda MNV, Jaroslav Pipek, tajemník MNV a Miroslav Merenus, kronikář obce, dále pak nadšenci ze sboru dobrovolných hasičů , připravit a podat občanům širší výklad o poznání vývoje obce Smrdova

Kolektiv prostudoval všechen v místě dostupný písemný materiál a další zprávy byly získány z archivu Národního muzea v Praze.

Já jsem pouze jejich  záslužnou práci použil, přidal další informace i s využítím internetu a vložil do těchto stránek

Nic nemůže zlehčit či ochudit historii obce Smrdova, že v roce 1964 byl změněn název obce na S á z a v k a, (obec Sázavka má v současné době své vlastní oficiální stránky - viz odkaz na úvodní stránce v kolonce "Oblíbené odkazy"), avšak tato práce shrnuje toliko události smrdovské.

Chcete-li se projít Sázavkou právě při Masopustním veselí můžete shlédnout video -  stačí kliknout zde

 

 

Pokud někoho tyto stránky zaujaly, jenom dobře!

 

 

Má-li někdo dokumenty či fotografie, o kterých si myslí, že by měly co říci i ostatním, rád je zveřejním.

 

Ke kontaktu použijte níže uvedený "Komentář"

 

Děkuji a těším se na spolupráci

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Doležalovi ze Smrdova

(Anna Doležalová, 24. 2. 2015 19:29)

Dobrý den,
před časem jsem zdědila protektorátní opisy z matrik po mém dědovi a sepisování předků mě zavedlo až do Smrdova a na váš úžasný web, kde jsem se toho tolik zajímavého dozvěděla!! Protože se v mých opisech často objevuje příjmení Havel, hned jsem kontrolovala možnou příbuznost! Ale nic jsem nevyčetla :) Dále mám v rodokmenu jistého Tomáše Zmrhala a Myšičkovi. Ale nejvíce mě překvapilo, když jsem si přečetla váš článek o berní rule z roku 1654 a objevila jsem jméno Martin Doležal. Ano, a to byl impuls pro hlubší pátrání - chtěla bych zjistit, zdali to byl můj předek či nikoli. Děkuji za inspiraci a motivaci, nebýt těchto stránek, asi bych ses do genealogie nikdy nepustila!

Re: Doležalovi ze Smrdova

(Admin, 24. 2. 2015 21:32)

Zdravím,
velice mne potěšilo uznání a pochvala těchto stránek za což děkuji. Já sám mám mezi svými předky i příslušníky rodu Zmrhalů, Havlů a samozřejmě Myšičků. Jsou to starobylé evangelické rody a jejich potomci žijí v Sázavce (dřive Smrdovu) dodnes. (Genealogie rodu Havlů na těchto stránkách se však týká rodu vyznání katolického).
Pokud sdělíte nějaký kontakt, rád pošlu Vám další iformace.
Můžete i na můj meil mysickajaroslav@seznam.cz
Přeji mnoho úspěchů ve Vaší práci.

Rod Zadinů

(jiri.zadina@gmail.com, 16. 3. 2014 16:42)

Dobrý den,jelikož se jmenuji Zadina tak mě zaujala Kronika rodu Zadinů.Pocházím z Radostína okr.Havl.Brod kde Ještě dnes žije několik rodin tohoto jména.Zajímalo by mě,jestli nejsou v kronice nějaké zprávy o tom že by Zadinové ze Smrdova s těmi V Radostíně byli v nějakém příbuzenském vztahu.
Můj děda se jmenoval Josef Zadina.
Děkuji. S pozdravem Jiří Zadina

Re: Rod Zadinů

(Admin, 16. 3. 2014 18:36)

Rodin Zadinů je v Sázavce několik, snad se někdo ze Zadinů ozve...

Re: Rod Zadinů

(Jos. Zadina, 16. 12. 2014 13:28)

Zdravím, kdysi mně rodiče, když jsem byl malý (kolem roku 1960) říkali, že nějaké vzdálené příbuzné v Radostíně, či Sedletíně máme, ale v jakém poměru, to už opravdu nevím - jedině až bude digitální Zámrsk, tak snad se něco dozvíme.

Re: Re: Rod Zadinů

(Roman Šemík, 27. 12. 2014 18:17)

Pokud znáte datum (alespoň rok) nar. dědy, požádejte v Havl. Brodě na úřadu o nahlédnutí do matriky narození. To vás dovade o dvě generace zpět...

Prosba o kontakt

(Jiří Tesař, 26. 12. 2013 14:29)

Přeji dobrý den,
čistě náhodou jsem při pátrání po obci Smrdov narazil na Vaše krásné a zajímavé stránky a tak mě napadlo, že Vás poprosím o pomoc.Dne 27. 2. 1897 se provdala sestra mého dědy do Smrdova za Josefa Zlatu do čp.33.Prosím Vás o informaci zda je ještě tento rod u Vás ve vsi a pokud ano ,zda by nešlo získat kontakt na někoho od nich. Děkuje a zdraví Jiří Tesař

Re: Prosba o kontakt

(admin, 27. 12. 2013 10:38)

Dobrý den, na čp. 33 Zlatovi nebydlí, je-li jaká spojitost mezi Vášimi předky a současnými majiteli, nevím. Snad se někdo další ozve...

Re: Re: Prosba o kontakt

(admin, 2. 1. 2014 19:41)

Propátral jsem tyto stránky, v kronice rodu Zadinů je mj. uvedeno, že Jan Šemík se podruhé oženil s Annou Zlatovou z čp. 33. Doporučuji proto kliknout na odkaz na těchto stránkách "Šemíkovi - (blog)", kde se pan Šemík podrobně zajímá svými předky

Re: Prosba o kontakt

(Roman Šemík, 3. 1. 2014 14:31)

Koukněte se na http://semikovi.blogspot.cz/2012/12/ze-smrdova-do-rozsochatce.html. Jan Zlata z našeho "rodového propletence" byl pravděpodobně bratrem Josefa Zlaty.

Re: Prosba o kontakt

(Jos. Zadina, 1. 10. 2014 13:11)

Zdravím, pokud si ještě vzpomínám, tak na č.33 žila za mého mládí pí Zlatová (myslím, že svobodná do stáří) a dodnes tam žijí a bydlí Fouskovi, také tam žili kdysi Zadinovi, ale nebyli jsme příbuzní.
Zdravím, JZ

Pátrání po Janu Zajíci, hostinském ze Smrdova

(Vladimír Zajíc, 3. 11. 2013 19:18)

Dobrý den,
i já musím vyslovit uznání Vašim krásným a přehledným stránkám, na které jsem se dostal při pátrání po osudu mého prapraděda Jana Zajíce. Jedná se o rodáka ze Žleb, který přišel do Smrdova kolem roku 1831 a zde zakoupil a s rodinou provozoval zájezdní hostinec. K dispozici však mám pouze dva písemné záznamy; z oddací matriky Třech Dvorů u Kolína z roku 1851, potvrzující, že jeho syn (můj praděd) Bedřich Zajíc předložil coby ženich povolení od ouřadu civilního obce Smrdovské ze dne 23.1.1851 a z matriky zemřelých ze Žleb z 24.3.1889, potvrzující úmrtí ve věku 50 let Antonie Zajícové, dcery Jana Zajíce, hostinského ze Smrdova. Je možné, že jeho dalším synem byl i John Zajíc, který dle informace z Vašich stránek odešel v roce 1876 ze Smrdova do Ameriky. Pokud by bylo možné u Vás dohledat jakékoliv další údaje o osobě Jana Zajíce a členů jeho rodiny, budu Vám vděčný za každou zprávu. Předem děkuji a zdravím.
Vladimír Zajíc, e-mail: Zajic.Vladimir@seznam.cz, tel.739 249 683

Re: Pátrání po Janu Zajíci, hostinském ze Smrdova

(Jan Zajíc, 16. 11. 2013 23:30)

Stopa z Ameriky. http://www.findagrave.com/cgi-bin/fg.cgi?page=gr&GRid=43093091
Manželka Jana Zajíce, se kterým měla syna Jana (Johna), ovdověla. Ještě v Čechách se roku 1867 podruhé vdala za Michala Štrobla. V roce 1876 se vydali do USA.

Hostinský Jan Zajíc

(Admin, 3. 11. 2013 20:46)

Děkuji za pochvalu. Co já pamatuji, (jsem narozen v r. 1951) tak se příjmenní Zajíc ve Smrdově nevyskytovalo. Hospody byly ve Smrdově tři (nepočítaje v to nálevny u židovských obchodů), ale ani o jedné nemám informaci, že by se tam vyskytovalo jméno Zajíc. Třeba se někdo ze Smrdováků ozve. Pokud se něco dozvím, dám vědět.

Matouškovi

(admin, 11. 4. 2013 20:07)

Doufám, že se někdo ze Smrdováků ozve. Já se ozvu na meil.

Matouškovi

(Šárka Š., 11. 4. 2013 13:58)

Tak oprava : tatínek Anny Matouškové se jmenoval Josef Matoušek:-)

Matouškovi

(Šárka Š., 11. 4. 2013 13:44)

Dobrý den,moc díky za krásný stránky, také pátrám po svých předcích...moje babička se pravděpodobně narodila ve Smrdově,jmenovala se Anna Matoušková,nar.8.6.1934,její tatínek byl František Matoušek,měla dvě sestry,Julii a Marii,víc toho bohužel nevím:-(je možné od Vás získat jakékoliv dostupné informace o rodu Matouškových? Pěkně děkuji Šárka Štroblová,email : sarkastroblova@email.cz

Fotografie od pana Toma Zadiny z USA

(Lukáš Kalenský, 10. 3. 2013 9:24)

Dobrý den, jsem v kontaktu s panem Tomem Zadinou z USA. Nyní mi poslal fotografii svého dědečka Josefa Zadiny, žijícího v letech (1873-1902) a fotografii pana Toma Zadiny na návštěvě v Sázavce. Také jsem našel v pozůstalosti po mém dědečkovi dokumenty, se jmény členů rodiny Zadinových. Máte o ně zájem? S úctou Lukáš Kalenský L.Kalensky@seznam.cz, tel. 737 560 108

Re: Fotografie od pana Toma Zadiny z USA

(admin, 10. 3. 2013 15:17)

Zájem mám, ozvu se na meil.
JM

Emilie Císařová *16.5.1913 Smrdov

(Petr Pozděna, 28. 2. 2013 19:45)

Dobrý den,
jmenuji se Petr Pozděna a jsem syn Emilie Císařové (zemřela 1974) a Huga Pozděny. Chtěl jsem vám poslat kopii matčina domovského listu, ale bohužel neumím to do tohoto komentáře vložit. Sdělte mi prosím e-adresu na které to půjde..Bohužel více dokumentů nemám a ani toho vlastně o předcích mé maminky moc nevím. Babičku a dědečka jsem už nezažil, vím jen že dědeček byl Josef Císař. Z vašich stránek jsem se dozvěděl o něco více. Babička se za svobodna jmenovala Marie Nováková a pocházela z Dolních prosíček. Rodokmen z otcovy strany mám zhruba zpracovaný, tak bych měl i prosbu. Byl bych rád za jakoukoli informaci o rodu Císařů. Jinak všem Smrdovákům přeji vše dobré a ať se daří. Mimochodem, bez urážky, název Smrdov se mě osobně líbí víc než Sázavka. :) Připomíná mi totiž dětství. I když jsem u vás nikdy nejspíš nebyl. Nebo si to alespoň nepamatuji. Zdraví vás Petr Pozděna 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA